WYSIWYG Web Builder
Jednostka strzelecka 2021 Rzeszów
Strzelcy u źródeł
Copyright Jerzy Gajewski 2017 dla ,,JS 2021" Rzeszów   
PATRONAT NAD JS 2021 SPRAWUJE DOWÓDCA 1 BAT. STRZELCÓW PODHALAŃSKICH W RZESZOWIE PPŁK RAFAŁ IWANEK
j.gajewski621@gmail.com
Marszałek
J
ózef Piłsudski
Nasze Pismo
"STRZELEC"
Płk. Lis Kula
[<<---Zobacz cała galerię zdjęc]
W przyszłym roku przypada wielka rocznica dla naszego państwa - 100- lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Mało kto teraz zwraca uwagę na fakt, że do tej niepodległości trzeba było dojść i ją wywalczyć, a to trwało wiele lat. Był to długi, męczący marsz, ale zwycięski.  A zaczęło się to tu we Lwowie.

W dniu 10 czerwca 2017 r.  Rzeszowscy Strzelcy odwiedzili  Lwów, gdzie w 1910 roku powstał Związek Strzelecki. Młodzi Strzelcy z Rzeszowa spotkali się ze swoimi rówieśnikami  również Strzelcami ze Lwowa. Wspólnie odwiedzili miejsca pamięci cmentarz  Orląt na Łyczakowie oraz  wojskowy cmentarz Janowski. Ciekawym miejscem dla młodych ludzi w mundurach było spotkanie przed kamienicą przy ul. Kadeckiej 6, obecnie Bohaterów Majdanu.
Kamienica ta jest  symbolicznym punktem na mapie marszu  „ku niepodległości Polski”, ponieważ w tej kamienicy w latach 1908-1914 mieszkał i pracował Komendant Główny Związku Walki Czynnej i Związku Strzeleckiego  Józef Piłsudski wraz ze swoim sztabem.
Jak wspomina Zygmunt Zygmuntowicz, autor książki „Piłsudski we Lwowie” pisał o domu Śliwińskiego, że z tej „Górki Kadeckiej” szły rozkazy Komendanta na całą Polskę.

Właścicielem domu był Hipolit Śliwiński, architekt,  budowniczy i właściciel fabryk dachówek. Był on jednocześnie działaczem niepodległościowym, członkiem Związku Walki Czynnej, Związku Strzeleckiego,  posłem do parlamentu wiedeńskiego.
Nad wejściem do kamienicy Śliwińskiego zachowała się tablica z napisem:

TU W DOMU HIPOLITA ŚLIWIŃSKIEGO PRZEBYWAŁ I PRACOWAŁ KOMENDANT GŁÓWNY ZWIĄZKU WALKI CZYNNEJ I ZWIĄZKU STRZELECKIEGO JÓZEF PIŁSUDSKI ZE SWOIM SZTABEM W LATACH 1908-1914. TABLICĘ TĘ W ROKU 1933  UFUNDOWAŁ OKRĘG VI  ZWIĄZKU STRZELECKIEGO W 25. ROKU JUBILEUSZOWYM.

Tablicę wieńczyła tarcza z orzełkiem strzeleckim. Niestety nie zachowała się. Ale członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego ze Lwowa i Rzeszowa zadeklarowali, że  ten element powróci na swoje miejsce. Pobyt w pięknym mieście Lwowie zakończył  wspólny spacer młodzieży strzeleckiej z Rzeszowa i Lwowa wraz z dowódcami  Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.