Otwarcie Izby Pamięci i Tradycji Strzelca, Żołnierza Wojska Polskiego i Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w RzeszowieI
25
.11.2013

      

        W poniedziałek 25 listopada br. o godz. 13:00 rozpoczęła działalność Izba Pamięci i Tradycji Strzelca, Żołnierza Wojska Polskiego i Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie, który użyczył nam pomieszczenia.

        W uroczystym otwarciu i poświęceniu wzięli udział: Dowódca 21. BSP płk dypl. Wojciech Kucharski, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk dypl. Zbigniew Winiarski, Dowódca WOG w Rzeszowie ppłk Mariusz Stopa oraz inni przedstawiciele Wojska Polskiego, samorządowcy, dyrektorzy szkół, kadra, strzelcy, orlęta, weterani z AK oraz przyjaciele Związku Strzeleckiego w Rzeszowie.

        Izbę poświecił ks. prałat Władysław Jagustyn, proboszcz parafii pw. Św. Krzyża i kapelan AK.

        Przy tworzeniu Izby kierowały nami następujące przesłanki:
Historia okresu 1914 - 1939 domaga się krzyku. Przez ponad 40 lat krzyk ten był tłumiony. Całe dekady trwaliśmy w milczeniu. Naszym obowiązkiem jest więc znalezienie języka zdolnego do wyrażenia tego, co przez długie lata było przemilczane, skazane na zapomnienie, a jeżeli już przypominane, to zawsze w złym kontekście i w sposób fałszujący tamtą rzeczywistość. Stąd podstawową trudnością jest znalezienie języka, zrozumiałego tu i teraz. To próba opowieści o Polsce i Polskości komuś, komu współczesność bezustannie powtarza: modernizuj się, bądź nowoczesny, zapomnij o swojej tożsamości, bądź wolny od obowiązków wobec innych i Ojczyzny, Naród nie jest ważny, Tradycja - to balast.
        To wreszcie próba odzyskania własnej i dumnej historii, a także przypominanie o niej Europie - o wspaniałym triumfie w wojnie 1920r. z bolszewicką Rosją, o Niepokonanej Armii, która wtedy zwyciężyła, o Państwie zbudowanym od fundamentów, przy ciągłym zagrożeniu przez Niemców i Rosjan.

        Wiemy, że to ambitne zadanie i zarazem mozolna praca u podstaw, długa, wymagająca cierpliwości i czasu, a także ogromnego wysiłku.
Pragniemy w jasny i czytelny sposób przedstawić i przybliżyć zainteresowanym, szeroko rozumianą tematykę munduru Wojska Polskiego od 1914 roku do 1939 roku, jego uzbrojenia, odznaczeń, tradycji. Ale także ludzi, tych znanych z książek, filmów czy pomników, ale i tych zwykłych, których można było spotkać w prawie każdej polskiej rodzinie. Pragniemy też przypomnieć znaczenie i rolę wojska w odzyskaniu, obronieniu i zachowaniu przez Polskę - Niepodległości.

        Adresatem jest przede wszystkim młodzież wszystkich typów szkół. Chcemy umożliwić młodym ludziom poznanie istotnego i przy tym interesującego wielu - okresu naszej niedawnej przeszłości. Okresu, który odcisnął w pamięci Narodu trwałe piętno i stanowi niezaprzeczalny powód do dumy z faktu bycia Polakiem. Może stanowić także trwały i sprawdzony punkt w procesie budowy społeczeństwa godnego XXI wieku. Sposób i forma przekazu będą dostosowane do możliwości poznawczych młodych ludzi. Chcemy, by mogli "dotknąć naszej przeszłości", wziąć do ręki karabin polskiego żołnierza, który wywalczył Polskę, przymierzyć jego mundur, hełm czy czapkę. Będziemy się cieszyć, gdy zrobią sobie zdjęcie i pokażą je rodzicom. Izba będzie także przybliżać młodzieży wojsko polskie A. D. 2013. Izbę tworzymy od zera, będzie się rozrastać i mamy nadzieję, że z czasem uda nam się ją zbudować tak, jak sobie wyobrażamy.

         Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt, telefon: 794 403 179

mł. insp. ZS Marek Matuła
Komendant ZS "Strzelec" w Rzeszowie

DOWÓDZTWO II PŁD.-WSCHOD. OKRĘGU Z.S. "STRZELEC" --- RZESZÓW