Strzelcy w Borownicy.
12.09.2013

Galeria --->

     Obchody upamiętniające wojnę obronną 1939 w Borownicy mają już swoją tradycję. W tym roku po raz kolejny kombatanci, rodziny poległych, żołnierze, strzelcy JS 2021 z XIV LO Zespołu Szkół Technicznych, X LO Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie i Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie, Gimnazjum w Bratkowicach oraz przedstawiciele władz samorządowych, leśnicy, uczniowie i mieszkańcy wsi spotkali się aby oddać hołd żołnierzom 17 pułku piechoty oraz poległym w czasie wojny mieszkańcom Borownicy.

     Obchody upamiętniają wydarzenia z 12 września 1939 roku, kiedy to wycofujący się 17 pułk piechoty natrafił w Borownicy na stacjonujące tu wojska najeźdźcy niemieckiego. Płk Kotarba - dowódca pułku zdecydował się przedrzeć przez wieś w kierunku na Birczę. Początkowy sukces 17 pp, wskutek miażdżącej przewagi wroga szybko zmienił się w poważną potyczkę, w wyniku której dowódca pułku poległ na polu walki a sam pułk został rozbity.

     Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się na wzgórzu nad Czarnym Potokiem w miejscu, gdzie poległ dowódca pułku płk Beniamin Kotarba wraz z częścią swoich żołnierzy. Zaproszeni goście i uczestnicy spotkania złożyli kwiaty i wieńce pod krzyżem i obeliskiem postawionym ku czci poległych. Dalsza część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem mieszkańców Borownicy pomordowanych przez UPA w 1945 roku, gdzie przedstawiciele Sejmu RP, samorządowcy, weterani, kombatanci, leśnicy oraz mieszkańcy Borownicy złożyli kwiaty i znicze oddając cześć poległym mieszkańcom wsi.

     Następnie goście i uczestnicy obchodów udali się na uroczystą mszę świętą a dalej na cmentarz, gdzie spoczywa ciało płk Beniamina Kotarby i żołnierza 17 pp Stanisława Baraniucha. Wśród asysty żołnierzy kompanii honorowej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizownej z Międzyrzecza uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy oraz wysłuchali apelu poległych i salwy honorowej.

     Po części oficjalnej obchodów można było obserwować ciekawą rekonstrukcję fragmentu starć w Borownicy wykonaną przez grupę rekonstrukcji historycznej "Żmija" ze Świątnik Górnych - rodzinnej miejscowości płk. Benjamina Kotarby.

     Akcentem wieńczącym uroczystości było spotkanie pokoleń na biwaku i rozmowy przy tradycyjnie już bardzo smacznej, żołnierskiej grochówce.

(na podstawie informacji przedstawionej na stronie internetowej Lasy Państwowe-Nadleśnictwo Dynów)

DOWÓDZTWO II PŁD.-WSCHOD. OKRĘGU Z.S. "STRZELEC" --- RZESZÓW