ZWIĄZEK STRZELECKI "STRZELEC" OS-W
Jednostka Strzelecka 2021
im. płk. Leopolda Lisa-Kuli

Strzelcy z Podkarpacia  wolontariuszami na Europejskiej Olimpiadzie Specjalnej

Od 18 do 23 września 2010 roku w Warszawie odbywają się Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. To największa i najważniejsza w tym roku sportowa impreza w Polsce. To także pierwsze tego typu wydarzenie w Europe Środkowowschodniej.

Młodzież skupiona w Związku Strzeleckim "Strzelec" OSW na Podkarpaciu w liczbie ponad 200 osób z wielkim entuzjazmem  przyjęła zaproszenie od organizatorów olimpiady do pomocy w zabezpieczeniu tej sportowej  imprezy.

Strzelcy z Rzeszowa (X LO Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego, XIV LO Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Samochodowych), z LO w Sędziszowie Młp., z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, II LO w Przemyślu, Zespołu Szkół w Lubaczowie pełnią swoja służbę jako patrole medyczne i porządkowe, zajmują się regulacją ruchu, a także będą współdziałać w zakresie ochrony z  funkcjonariuszami BOR. Do tych zadań młodzież strzelecka przygotowana jest poprzez całoroczny cykl szkoleń w Związku Strzeleckim "Strzelec" OSW.

 
   
 
   
   

Członkowie Związku Strzeleckiego są jedyną umundurowaną formacją w gronie około 2 tysięcy wolontariuszy z całej Polski. Wspomagają oni sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Strzelcom powierzono zadania kontrolno-ochronne  i koordynacyjne służb porządkowych, polegające na wsparciu funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, policjantów i pracowników ochrony. Nie jest są to zadanie łatwe, gdyż na igrzyska przyjechało 1,5 tys. sportowców, reprezentujących 56 krajów z Europy i Azji. Wraz z nimi przybyło 1,5 tys. członków rodzin, 420 trenerów, 300 sędziów, asystentów i kierowników ekip. 

Zawodnicy rywalizują w 9 konkurencjach:  lekka atletyka, piłka nożna, trójbój siłowy, koszykówka, tenis ziemny, tenis stołowy, badminton, bowling, jazda szybka na wrotkach. Odbywa się również szereg programów pozasportowych oraz imprez, w tym pikniki i koncerty. Strzelcy zabezpieczają teren 6 kompleksów sportowych na terenie stolicy, m. in. w Akademii Wychowania Fizycznego, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego,  Arenie Ursynów oraz na Torwarze. Dowódcą zabezpieczenia Bemowskiego Ośrodka Piłki Nożnej został sierżant ZS Bartłomiej Feret.

Koordynatorem ochronnych grup zadaniowych "Strzelca" jest mł. insp. ZS Jacek Magdoń. Obecni są również: mł. insp. ZS Marian Milewski,  st. chor. ZS Mirosław Król, st. sierż. ZS Barbara Gajewska, st. sierż. ZS Damian Bieńko, druż. ZS Miłosz Elgass.

Oprócz służb na punktach kontrolnych i działań profilaktyczno-porządkowych sędziszowscy strzelcy wspomagają służby ratowniczo-medyczne i logistyczne olimpiady.

Wszystkim strzelcom opłacił się trud nauki języków obcych, bez problemów komunikują się z gośćmi z zagranicy, od Irlandczyków i Brytyjczyków po Rosjan i Kazachów. Najczęściej używanymi językami są angielski i rosyjski. Nagrodą za bezinteresowną pracę na rzecz osób niepełnosprawnych był udział w Ceremonii Otwarcia Igrzysk 18 września na nowym stadionie warszawskiej "Legii" z udziałem prezydenta RP. W czwartek 23 września strzelcy będą obecni na ceremonii wręczenia medali i zamknięcia olimpiady.

   
 
   
zobacz więcej zdjęć --->
 
   

JS 2021 RZESZÓW