ZWI¡ZEK STRZELECKI "STRZELEC" OS-W
Jednostka Strzelecka 2021
im. p³k. Leopolda Lisa-Kuli

Apel pod Kopcem Marsza³ka Józefa Pi³sudskiego na Sowiñcu
w Krakowie.

galeria---------->

Delegacja JS 2021 ZS "Strzelec" OSW w Rzeszowie wziê³a udzia³ w Apelu pod Kopcem Marsza³ka Józefa Pi³sudskiego na Sowiñcu w Krakowie.

W dniu 4 sierpnia 2010 r. wieczorem odby³a siê uroczysty Apel pod Kopcem Marsza³ka Józefa Pi³sudskiego na Sowiñcu w Krakowie, po³±czony ze z³o¿eniem w kopcu ziem z pól bitewnych i miejsc ka¼ni oraz ziemi z miejsca Tragedii Smoleñskiej. Apel pod Kopcem Pi³sudskiego odby³ siê na dwa dni przed kolejnym Marszem Szlakiem I Kompanii Kadrowej strzelców Józefa Pi³sudskiego, który w tym roku ma szczególny wymiar, bo jest ho³dem sk³adanym przez jego uczestników ofiarom katastrofy pod Smoleñskiem. Marsz ten odbywa siê po raz 45., a 30. raz po II wojnie ¶wiatowej. Towarzysz± mu inne, okr±g³e rocznice m.in. 100-lecie ruchu strzeleckiego oraz 90-lecie bitwy warszawskiej.

Nasz± Jednostkê Strzeleck± na uroczysto¶ciach reprezentowali: insp. ZS Marek Str±czek - Dowódca JS 2021, st. chor. ZS Piotr Panek - Szef Sztabu JS 2021, m³. insp. ZS Jacek Magdoñ - Dowódca 2 Kompanii JS 2021 przy LO Sêdziszów M³p., chor. ZS Miros³aw Król - Dowódca ZS "Strzelec" OSW w Brzesku.

Uroczysto¶æ odby³a siê z zachowaniem ceremonia³u wojskowego. Uczestniczyli w niej minister obrony narodowej Bogdan Klich i bliscy osób tragicznie zmar³ych pod Smoleñskiem m.in. gen. Bronis³awa Kwiatkowskiego, gen. W³odzimierza Potasiñskiego, pos³ów Zbigniewa Wassermanna i Wies³awa Wody oraz Wojciecha Seweryna. Byli te¿ uczestnicy tegorocznego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej strzelców Józefa Pi³sudskiego, który 6. sierpnia wyruszy z Krakowa. Uczestnicy to przede wszystkim m³odzie¿ strzelecka. Komendantem Marszu od wielu lat jest st. insp. ZS Jan Józef Kasprzyk.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkre¶li³, ¿e Kopiec Pi³sudskiego to miejsce szczególne nie tylko na patriotycznej mapie Krakowa, ale tak¿e na mapie Polski - to Mogi³a Mogi³, w której sk³adano urny z pó³ bitewnych, a potem tak¿e z miejsc ka¼ni i mêczeñstwa Polaków.
"Tutaj jest ju¿ z³o¿ona ziemia z Katynia, dzisiaj chcemy z³o¿yæ urnê z ziemi± spod Smoleñska" - mówi³ Majchrowski. "W ten sposób chcieliby¶my uczciæ ludzi, dla których dobro Ojczyzny by³o najwy¿szym prawem" - podkre¶li³. Przypomnia³, ¿e w katastrofie prezydenckiego samolotu zginê³y 22 osoby w ró¿ny sposób zwi±zane z Marszem Szlakiem I Kompanii Kadrowej, w tym kilka, które w nim regularnie uczestniczy³y.

Minister obrony narodowej Bogdan Klich podziêkowa³ cz³onkom i sympatykom obchodz±cego 30-lecie istnienia Komitetu Opieki nad Kopcem Pi³sudskiego za pracê, organizacjê imprez patriotycznych i wspó³pracê z kombatantami. Przewodnicz±cy Komitetu Jerzy Bukowski odebra³ Odznakê Honorow± i Medal Pami±tkowy Kustosza Tradycji, Chwa³y i S³awy Orê¿a Polskiego przyznany Komitetowi przez szefa MON. Bogdan Klich mówi³, ¿e w Smoleñsku stracili ¿ycie "najwybitniejsi polscy politycy oraz ludzie obywatelskiej postawy". "By³ w¶ród nich prezydent RP i Zwierzchnik Si³ Zbrojnych, g³ówni dowódcy Si³ Zbrojnych RP. To kolejne z nimi po¿egnanie. Potwierdzenie, tego ¿e pamiêtamy i przypomnienie tej deklaracji, ¿e nie zapomnimy, bo ta Mogi³a Mogi³ nie pozwala zapomnieæ" - podkre¶li³ Klich.

W imieniu rodzin katastrofy smoleñskiej przemówi³ syn pos³a Wassermanna Wojciech. Jak mówi³ ci, którzy odeszli 10 kwietnia 2010 r. nie byli przeciêtnymi lud¼mi, ale lud¼mi - instytucjami, którzy ze wszystkich si³ s³u¿yli potrzebuj±cym i Ojczy¼nie. "I dlatego ta strata jest tak wielka. Czasu nie da siê cofn±æ. Jedyne, co mo¿emy w tej chwili uczyniæ, to ocaliæ od zapomnienia. Wszyscy my, którzy ich znali¶my mo¿emy przekazaæ innym, ¿e byli i jacy byli" - powiedzia³ Wojciech Wassermann.

Ziemia z miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu obok lotniska Siewiernyj zosta³a pobrana 10 kwietnia przez obecnego na rocznicowych uroczysto¶ciach w Katyniu wiceprzewodnicz±cego Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Pi³sudskiego przy Towarzystwie Mi³o¶ników Historii i Zabytków Krakowa, Andrzeja Fischera. Na zboczach Kopca Pi³sudskiego zosta³y w ¶rodê z³o¿one tak¿e: ziemia z grobu Emilii Plater - bohaterki walk na ¯mudzi w czasie Powstania Listopadowego, ziemia z miejsca zniszczonego przez Sowietów cmentarza polskich legionistów w Dyneburgu, z cmentarza ¿o³nierzy oddzia³u jazdy II Brygady Legionów w Równem, z cmentarza legionistów w Kowlu oraz ziemia z Gib ko³o Sejn - miejsca upamiêtnienia ok. 600 ofiar NKWD z 1945 r.

Kopiec marsza³ka Józefa Pi³sudskiego na krakowskim Sowiñcu, zwany tak¿e Mogi³± Mogi³ z racji z³o¿onych tam ziem z pól bitewnych, to najwiêkszy kopiec w Polsce. Ma blisko 34 metry wysoko¶ci i 110 metrów ¶rednicy u podstawy. Do dzi¶ z³o¿ono w nim ziemiê z ponad 4 tys. pól bitewnych i miejsc ka¼ni Polaków z lat 1794-1989.

zobacz zdjêcia

JS 2021 RZESZÓW