ZWI¡ZEK STRZELECKI "STRZELEC" OS-W
Jednostka Strzelecka 2021
im. p³k. Leopolda Lisa-Kuli
" II MARSZ HISTORYCZNO-TURYSTYCZNY SZLAKIEM KURIERSKIM P£K. KAZIMIERZA IRANKA-OSMECKIEGO".

  "Strzelcy upolowali ¯ubra"  
  28.09.2007 - 30.09.2007  

Marsz poprzedzi³o uroczyste nadanie imienia Kazimierza Iranka-Osmeckiego Gimnazjum Nr 1 w Cisnej. Uroczysto¶ciom patronowali by³y Prezydent RP na Uchod¼stwie Ryszard Kaczorowski, Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalañskich gen. bryg. Janusz Bronowicz.

Go¶ciem honorowym by³ syn Kazimierza Iranka-Osmeckiego Jerzy Iranek Osmecki.

Ponadto obecni byli: Wicewojewoda Podkarpacki Dariusz Iwaneczko, Podkarapcki Kurator O¶wiaty Maciej Karasiñski, Pose³ na sejm RP El¿bieta £ukaciejewska w³adze samorz±du lokalnego. Po mszy ¶w. nast±pi³o po¶wiecenie i ods³oniêcie tablicy pami±tkowej, uroczysta akademia.

Apel poleg³ych, salwa honorowa ku czci Bohatera oddana przez kompanie reprezentacyjn± 21. Brygady Strzelców Podhalañskich. Nastêpnie nast±pi³o uroczyste otwarcie II Marszu. Dokonali tego inicjator przedsiêwziêcia Zygmunt ¦liwa i p³k Jacek Ostrowski Zastêpca Dowódcy 21. BSP.

Na trasê marszu wyruszy³a m³odzie¿ z Gimnazjum w Cisnej i Pstr±gowej oraz strzelcy z LO w Sêdziszowie M³p., X LO ZSKU w Rzeszowie, ZSL w £e¿ajsku, Gimnazjum Nr 1 w Kolbuszowej wchodz±cy w sk³ad Jednostki Strzeleckiej 2021 im. p³k Leopolda Lisa-Kuli ZS "Strzelec" OSW w Rzeszowie. Trasa rajdu bieg³a: Roztoki Górne - granica polsko-s³owacka - Kiczerka -Rosocha - Hyrlata - ¯ubracze - Wo³osañ - prze³. ¯ebrak - Chryszczata - Kamionka.

Za szczytem Wo³osania strzelcy spotkali ¯ubra (!), który bacznie obserwowa³ wêdruj±c± m³odzie¿. Z tego niespodziewanego i pe³nego emocji wydarzenia wielu m³odych uczestników marszu zdoby³o trofeum w postaci upolowania momentu spotkania ¯ubra w swoich aparatach fotograficznych czy komórkach.

M³odzie¿ pokona³a trasê, któr± w 1940 r. pokona³ Kazimierz-Iranek Osmecki jako emisariusz Naczelnego Wodza Polskich Si³ Zbrojnych na Zachodzie. Przeniós³ on, wyuczony na pamiêæ, szyfr "H", który do koñca okupacji nie zosta³ z³amany oraz znaczn± kwotê pieniêdzy na potrzeby konspiracji.

Szlak bieg³ przez bardzo trudne i niedostêpne rejony Bieszczadów, by³ u¿ywany tylko w skrajnych sytuacja, ¿eby nie zosta³ "spalony". Kazimierz-Iranek Osmecki by³ drugim emisariuszem, czyli osob±, która nie tylko przenosi³a szyfr i pieni±dze. By³ upowa¿niony do wyja¶nienia w Warszawie sytuacji politycznej Rz±du Polskiego w Londynie, móg³ interpretowaæ decyzje Naczelnego Wodza i tym ró¿ni³ siê kurierów, którzy przenosili tylko pocztê. Pokonanie tej trasy by³o mo¿liwe dziêki wspó³pracy z ludno¶ci± s³owack±, po tamtej stronie granicy, i rozwiniêtej siatce ZWZ AK w Polsce.

Mieszkañcy Bieszczadów, zaanga¿owani w konspiracjê, tacy jak w³a¶cicielka dworu w ¯ubraczem, gajowy z Kamionki czy wreszcie przewodnik Kazimierz So³tysik, pseudonim "Kazik", pomogli emisariuszowi dotrzeæ do celu.

By³a to doskona³a lekcja praktyczna historii i patriotyzmu, dziêki której uczestnicy rajdu oddali ho³d ludziom konspiracji, którzy walczyli o woln± i niepodleg³± Polskê.

zobacz zdjêcia z marszu---->> TOP