WYSIWYG Web Builder
Jednostka strzelecka 2021 Rzeszów
„Strzelcy JS 2021 na odsłonięciu popiersia Marszałka”
Copyright Jerzy Gajewski 2017 dla ,,JS 2021" Rzeszów   
PATRONAT NAD JS 2021 SPRAWUJE DOWÓDCA 1 BAT. STRZELCÓW PODHALAŃSKICH W RZESZOWIE PPŁK RAFAŁ IWANEK
j.gajewski621@gmail.com
Marszałek
J
ózef Piłsudski
Nasze Pismo
"STRZELEC"
Płk. Lis Kula
[<<---Zobacz cała galerię zdjęc]
Popiersie Józefa Piłsudskiego oraz okolicznościową  Tablicę pamiatkową odsłonięto dziś na budynku dawnego Kasyna Urzędniczego Muzeum Zamku w Łańcucie. W ten sposób zainaugurowano obchody 150. rocznicy urodzin Marszałka oraz 100-lecia odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej.

Fundatorem popiersia i pamiątkowej tablicy jest Muzeum Zamek w Łańcucie. Popiersie jest kopią podobizny Marszałka, którą wykonał w Krakowie w 1916 roku Konstanty Laszczka. Autorem obecnego odlewu w brązie jest również krakowski artysta Tomasz Pałka.
Dawni właściciele Łańcuta byli związani z Józefem Piłsudskim. Syn ordynata hrabiego Romana Potockiego, Jerzy - późniejszy ambasador Polski w Ankarze i Waszyngtonie - był w latach 1919-1920 adiutantem Marszałka.

Uroczystości towarzyszył wykład prof. dr hab. Janusza Ciska "Piłsudski w marszu o niepodległość". Uświetniła ją Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa, salę honorową oddał pododdział 21 batalionu dowodzenia 21 brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie oraz Chór Łańcuckiej Fary. Wartę honorową wystawił w strzeleckich mundurach historycznych młodzież z I kompanii Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk Leopolda Lisa-Kuli Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.