2024-03-06 08:57:10

„WYŚPIEWANE CREDO WYKLĘTYCH”

W dniu 2 marca 2024 r. delegacja Jednostki Strzeleckiej 2021 im. Płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „STRZELEC” Józefa Piłsudskiego uczestniczyła w koncercie, pt. „CREDO WYKLĘTYCH”


W 2024 r. rzeszowskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych były swoistym tryptykiem. Najpierw 1 marca w godz.10.00-12.00 w Kościele pw. Św. Wojciecha i Św. Stanisława oraz przed Pomnikiem Dowódców IV Zarządu Wolności i Niezawisłości miały miejsce okolicznościowe: Msza Święta i ceremonia oficjalna. Wieczorem tegoż dnia w intencji Niezłomnych Obrońców Ojczyzny została odprawiona Droga Krzyżowa w Kościele Św. Jadwigi Królowej. Nazajutrz o godzinie 18 zabrzmiały dźwięki muzyki i śpiewu w Sali Koncertowej Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Stanowiły one koncert, pt. „CREDO WYKLĘTYCH”. Była to piękna, przepełniona patriotyzmem uczta kulturalna. Zaprezentowała ją liczna grupa wykonawców. Uczyniły to połączone chóry i orkiestra wojskowa. Ponadto dwóch muzyków zagrało na instrumentach klawiszowych. Solo wystąpili śpiewacy: Karolina Andreasik, Maciej Gallas i Paweł Bazan. Koncert odbył się pod batutą pani profesor UR Anny Marek-Kamińskiej i pani kapitan Wojska Polskiego Agaty Ćwiklak. Muzykę opracował pan doktor Dominik Lasota. Koncert poprowadził pan Stefan Munch.

Występujący na scenie artyści zagrali i zaśpiewali dwanaście utworów. Wśród nich znalazły się teksty będące dokumentami historycznymi, jak „Gryps do żony”, „Ostatnie słowa Inki” czy „List do Córki Zosi”. Zawierają one słowa płk. Łukasza Cieplińskiego, Danuty Śledzikówny i rtm. Witolda Pileckiego. Nie zabrakło znanych pieśni wojskowych. Spośród nich zgromadzeni na widowni usłyszeli: „Szarą Piechotę”, „Karpacką Brygadę”, „Modlitwę Obozową”, „Mała Dziewczynko z AK” i „Idą Leśni”. Wyjątkowo brzmiące dźwięki śpiewu, jak również instrumentów muzycznych zachwyciły zgromadzonych. Gromkimi brawami nagrodzili oni artystów.

Na koncert przybyła grupa kapłanów diecezji rzeszowskiej wraz z księdzem biskupem Kazimierzem Górnym – pierwszym w jej historii ordynariuszem. Ponadto zaszczycili go swą obecnością przedstawiciele Europarlamentu i władz samorządowych. Obecny był ambasador Republiki Czeskiej. Pojawiła się także delegacja Jednostki Strzeleckiej 2021 im. Płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. W jej gronie przybyli podziwiać i oklaskiwać artystów: dowódca JS 2021 im. Płk. Leopolda Lisa-Kuli – inspektor Związku Strzeleckiego „STRZELEC” Józefa Piłsudskiego pani Barbara Gajewska i młodszy inspektor ZS „S” JP pan Paweł Rejman. Na tym nie kończył się udział strzelców w rzeczonym kulturalno-artystycznym przedsięwzięciu. Tradycyjnie strzelcy (tym razem była to grupa dziewcząt i chłopców z IV kompanii JS 2021) zadbali o organizacyjno-logistyczną oprawę koncertu. W tej materii czuwała nad ich poczynaniami sierżant ZS „S” JP pani Anna Bator. Swoistą zaś „wisienkę na torcie” odnośnie strzeleckiego akcentu tego niezwykłego wydarzenia kulturalnego stanowił fakt udziału w nim na scenie mł. insp. ZS „S” JP pana Zbigniewa Sycza.

PaR

Galeria zdjęć